Propolis Nedir?

Propolis nedir?

Propolis: Yapışkan, kendine özgü kokusu olan açık kahverengiden koyu kırmızıya kadar rengi değişebilen bir arı ürünüdür. İşçi bal arıları tarafından yaprak, tomurcuk, dal ve ağaç kabuklarından toplanır.. Propolis Yunanca bir kelime olup “pro” “savunma” anlamına ve “polis” “şehir” anlamına gelmektedir.

Kovan kapalı bir ünitedir, sıcak ve nemlidir ve mikroorganizmaların üreyebilmesi için mükemmel bir ortamdır. Arılar kovanlarının iç duvarlarının her tarafını ince bir tabaka propolis ile mikroorganizmalardan korumak için kaplarlar. Propolis nedeniyle, kovan bakteri ve fungustan korunurken, genç larvaları da hastalıktan korur. Arılar, ana arı yumurtalarını bırakmadan önce petek gözlerini propolisle cilalayarak, o bölgenin bakterilerden arınmasını sağlarlar. Herhangi bir zararlı -örneğin fare- kovana girerse sokularak öldürülür ve daha sonra propolis ile mumyalanır. Böylece, zararlının bozulmasıyla ortaya çıkan bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara karşı koloniyi korur. Ayrıca nektar ve polen toplayan işçi arılar kovan dışında mikroorganizmalardan etkilenebilmektedir. Kovan içi görev yapan arılar kovan giriş deliğinde dışarıdan gelen işçi arılara propolis ile fırçalama yaparak enfeksiyonun kovana girişini engellemektedir.

Propolis, geçmiş dönemlerden beri çeşitli amaçlarda- özellikle tıpta- kullanılmaktadır. İlk kez Yunanlılar tarafından keşfedilerek bir antibiyotik olarak kullanılmıştır. Eski Yunan Yazıtları bu maddeyi iltihaplanan yaralar ve çürükler için kür olarak tanımlarken; Roma’da yara üzerine konulan lapa benzeri karışımın yapımında hekimler tarafından kullanılmıştır.

Avrupa’daki 12 yy kayıtları propolis preparatlarının ağız ve yara enfeksiyonlarının tedavisi ve diş sağlığı için kullanımından bahseder. Propolis, insanoğlu tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır. Hipokrat, propolisi deri ülserlerinin ve sindirim sisteminin tedavisinde kullanmış, yaraları ve acıları iyileştirici olarak ve bunun yanı içteki yaraların iyileştirilmesine yardımcı olarak tavsiye etmiştir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.